Pirat zatrzymany – kolejne straty na milion złotych

Wczorajszego dnia policjanci z Komendy Miejskiej w Sosnowcu oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zabezpieczyli około 3000 płyt CD oraz 3 nagrywarki w mieszkaniu w Sosnowcu, które pełniło funkcję nielegalnej powielarni i dystrybucji płyt. Wstępnie straty oszacowano na milion złotych!

Policja od dłuższego czasu obserowała handlarza nielegalnym oprogramowaniem. Handlarz posiadał również swoją witrynę internetową na której dostępna była oferta podrabianych produktów, m.in: sprzedaż wysyłkową programów i gier komputerowych. Warto dodać, że zarówno sprzedającemu jak i nabywcom grożą konsekwencje prawne, zaś poszkodowani producenci mogą dochodzić swoich praw na drodze karnoprawnej jak i cywilnoprawnej.

Zgodnie z polskim prawem, przestępstwem może być zarówno dystrybucja nielegalnego oprogramowania (na giełdach, w sklepach komputerowych lub przez Internet), jak również nielegalne kopiowanie programów komputerowych na potrzeby wewnętrzne firm prowadzących działalność gospodarczą w najróżniejszych dziedzinach (w tym dokonanie większej liczby kopii niż zezwala na to licencja). W typowej sytuacji oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności do lat pięciu.