PiS chce pozostawienia 7 proc. VAT-u na połączenia internetowe

Jak poinformował we wtorek Kazimierz Marcinkiewicz (PiS), Klub Prawo i Sprawiedliwość chce pozostawienia 7 proc. stawki podatku VAT na połączenia z internetem.

„W zakresie usług internetowych Polska jest daleko w tyle za innymi krajami UE, dlatego uważamy, że konieczne jest utrzymanie 7 proc. stawki VAT na połączenia internetowe. Złożymy poprawkę do rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku VAT” – powiedział Marcinkiewicz.

Jak poinformowła w ubiegłym tygodniu rzecznik Ministerstwa Finansów Wiktor Krzyżanowski, w ramach dostosowywania przepisów VAT do wymogów Unii Europejskiej resort finansów planuje podwyżkę podatku VAT na połączenia internetowe z 7 do 22 proc. Unia Europejska nie przewiduje innych stawek na połączenia internetowe niż stawka podstawowa. W Polsce stawka podstawowa VAT wynosi 22 proc.

PiS skierował również list do ministra nauki Michała Kleibera, w którym zwraca się z propozycją zorganizowania „okrągłego stołu” wszystkich instytucji działających w sferze teleinformacyjnej.

„Koszty dostępu do internetu w naszym kraju są bardzo wysokie, jedne z najwyższych w Europie, zważywszy na siłę nabywczą polskiego społeczeństwa. Ograniczają one rozwój usług internetowych, stając się kolejną usługą dostępną dla wybrańców. Podniesienie stawki VAT zwiększy koszty o ponad 10 proc. i utrzyma złą tendencję na kolejne lata” – czytamy w liście do ministra nauki.

W liście do Kleibera Prawo i Sprawiedliwość zwraca również uwagę na monopolistyczną pozycją jednego z operatorów telekomunikacyjnych. „Wydaje się, że ingerencja państwa jest niezbędna. Istnieje możliwość znalezienie dobrego rozwiązania, wspólnymi siłami wszystkich zainteresowanych, a do tego czasu utrzymania 7 proc. stawki VAT” – napisano w liście.

Źródło: PAP