Polacy na podium w europejskim finale Imagine Cup 2006

Po trzech dniach zaciętej walki między 13 zespołami studentów z Europy Środkowej i Wschodniej, Microsoft ogłosił, że laureatem pierwszego miejsca w finale regionalnym Imagine Cup 2006 CEE jest zespół słoweński.

Zwycięska drużyna będzie wraz ze zdobywcami drugiego i trzeciego miejsca – Chorwatami i Polakami – reprezentować region na światowych finałach Imagine Cup 2006, które odbędą się w sierpniu w Delhi, w Indiach. Dla Polski będzie to debiut w finale światowym w kategorii Projektowanie Oprogramowania.

Do udziału w Imagine Cup Microsoft co roku zaprasza studentów z całego świata. Ich zadaniem jest opracowanie i zaprezentowanie rozwiązań technologicznych, które stanowią rozwiązanie przedstawionego problemu.

Tegoroczny motyw przewodni konkursu to: „Wyobraźmy sobie świat,
w którym technologia pomaga nam żyć zdrowo”. Uniwersytet w Mariborze gościł 13 zespołów studenckich oraz ich opiekunów z całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Pierwsze miejsce w finale regionalnym zdobył zespół słoweński. Drugie i trzecie miejsce zajęły zespoły z Chorwacji i z Polski. Drużyny, które zajęły trzy pierwsze lokaty pojadą do Delhi w Indiach na światowy finał konkursu.

Studenci będą mieli szansę wygrać fundusze na realizację swoich projektów konkursowych i przekształcenie ich w komercyjne produkty, rozwiązujące rzeczywiste problemy potencjalnych użytkowników.

Konkurs Imagine Cup umożliwia studentom również zaprezentowanie swojej kreatywności poza własnym uniwersytetem, co poszerza ich horyzonty, a nawet może ułatwić im przyszłą karierę.

„Ogromne wrażenie zrobiła na nas jakość i innowacyjność rozwiązań zaprezentowanych przez uczestników tegorocznej edycji konkursu” – powiedział Wilfried Grommen, dyrektor generalny ds. strategii biznesowej w Microsoft EMEA.

– „Finał regionalny konkursu Imagine Cup 2006 w Europie Środkowo-Wschodniej dowodzi, że mieszkańcy tego regionu potrafią tworzyć innowacyjne rozwiązania, wykorzystując oprogramowanie, które potencjalnie można by zastosować do zwalczania globalnych problemów i poprawy standardu życia. W ubiegłym roku zespoły z Europy Środkowej
i Wschodniej doskonale spisały się w światowym finale, który odbył się w Jokohamie w Japonii. Mamy nadzieję, że równie dobrze poradzą sobie w tegorocznych, sierpniowych finałach w Indiach”.

Zwycięskie zespoły zaprezentowały następujące rozwiązania:

Pierwsze miejsce – rozwiązanie sparcoNET zespołu słoweńskiego. Słoweński zespół Sparco opracował interfejs komputerowy, obsługiwany bez użycia rąk. Wykorzystując sprzęt powszechnego użytku, np. kamery internetowe, interfejs rozpoznaje kształt i ruchy osoby przed kamerą oraz reaguje na nie. Umożliwia to sterowanie komputerem za pomocą ruchów rąk i ciała, a nie myszy. Pozwala także użytkownikowi śledzić i powtarzać zaprezentowane ruchy ciała. Ma to wiele potencjalnych zastosowań, np. w szkołach, gdzie nauczyciele mogliby pokazywać dzieciom sposób wykonywania ruchów na zajęciach sportowych, a także
w rehabilitacji sportowców, gdzie fizjoterapeuta miałby możliwość śledzenia ruchów swojego podopiecznego i wskazywania potencjalnych problemów.

Drugie miejsce – projekt EKG Smart.net zespołu chorwackiego. Zespół
z Chorwacji zaprojektował rozwiązanie, które integruje różne technologie monitorowania chorób serca i układu krążenia, umożliwiając błyskawiczną reakcję na sytuacje zagrożenia życia i zdrowia. Aplikacja umożliwia całodobowe monitorowanie akcji serca, wykonywanie badań EKG w alarmujących sytuacjach i odszukiwanie pacjenta za pomocą systemu GPS.

Trzecie miejsce – rozwiązanie HeartBIT zespołu polskiego. Zespół z Politechniki Poznańskiej opracował i zbudował od podstaw rozwiązanie HeartBIT, służące do zdalnego monitorowania i diagnozowania problemów z sercem na podstawie wyników badania EKG. Mobilne rozwiązanie umożliwia przeprowadzenie pomiaru EKG za pośrednictwem przenośnego elektrokardiografu, połączonego z Pocket PC oraz, w razie potrzeby, konsultację z lekarzem. Aplikacja została przygotowana zarówno z myślą o pracownikach medycznych, jak i indywidualnych użytkownikach, chcących uzyskać możliwość kontrolowania pracy swego serca w każdym miejscu i o każdej porze.

W regionalnym finale konkursu dla Europy Środkowo-Wschodniej wzięły udział zespoły z Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czech, Estonii, Grecji, Węgier, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Serbii i Czarnogóry oraz Ukrainy.

Źródło: Microsoft