Przyszłość hakera

W poniedziałek, w Kanadzie został skazany słynny 17-letni Mafiaboy który w lutym ubiegłego roku dokonał zablokowania działalności serwisów internetowych m.in: Buy.com, eBay i Yahoo!

Kryjący się pod pseudonimem „Mafiaboy”, młody haker z Montrealu za swe wyczyny z lutego 2000 r. został pozbawiony wolności na 8 miesięcy. Spędzi je w specjalnym ośrodku dla młodocianych przestępców.

Cała historia rozpoczęła się w lutym 2000 r. Zaraz po tym, jak świat ledwie odetchnął po problemie pluskwy milenijnej, największe internetowe serwisy Ameryki zostały niespodziewanie zaatakowane. Nieznani sprawcy z wielu rozsianych po świecie serwerów jednocześnie przesyłali na nie odpowiednio spreparowane krótkie zapytania. Zaatakowane serwery próbowały na wszystkie odpowiedzieć. Doprowadziło to do nadzwyczajnego obciążenia ich procesorów, pamięci i łączy internetowych. W efekcie spowolniły znacznie swe działanie i zwykli użytkownicy nie mogli z nich normalnie korzystać, by po chwili całkowicie odłączyć je od świata.

Śledztwo amerykańskiego FBI doprowadziło w kwietniu 2000 r. do kanadyjskiego Montrealu. Okazało się, że sprawcą ataków była tylko jedna osoba. Kanadyjski nastolatek wykorzystał słabo zabezpieczone serwery wielu uczelni do umieszczenia tam odpowiednich programów – koni trojańskich. W odpowiednim, wcześniej ustalonym momencie, wszystkie jednocześnie próbowały nawiązywać łączność z wymienionymi serwisami doprowadzając do ataku typu Denial of Service. Sprawca wpadł, kiedy na jednej z grup dyskusyjnych pochwalił się swoim wyczynem. Został szybko namierzony i aresztowany.

Sędzia Gilles Ouellet z Sądu dla Nieletnich prowincji Quebec uznał, iż nastolatek jest winny zarzucanych mu czynów, tj. nieuprawnionego dostępu do wielu systemów komputerowych, a następnie zablokowania działalności serwisów internetowych Buy.com, eBay oraz Yahoo! Łącznie ich straty z tego tytułu wyniosły 1,7 mld USD. „Ten zmasowany atak został przedsięwzięty, aby osłabić cały system komunikacji elektronicznej. A to poważna sprawa” – stwierdził sędzia G. Ouellet. Ponadto sąd skazał młodzieńca na roczny dozór sądowy po zakończeniu „odsiadki” i grzywnę. Oskarżyciel w tym procesie, Louis Miville-Deschenes, powiedział: „Myślę, że taki wyrok będzie dobrym ostrzeżeniem dla wszystkich hakerów. Kiedy zostaną złapani, czeka ich podobny los”.

Zainteresowanych tym tematem odwołuję do kolejnego artykułu pt: Ataki na największe serwisy internetowe – wojna sieciowa…