Rydzyk najdroższy w sieci

W internecie kwitnie handel adresami stron z nazwiskami sławnych Polaków. W cenie są: politycy, aktorzy i sportowcy, obecnie najdroższy – ks. Tadeusz Rydzyk

Znane nazwisko przyciąga. Ta reguła obowiązuje też w internecie. Dlatego na stronie www.malysz.com.pl nie ma mowy o sławnym sportowcu. Ale można za to wynająć auto. To skuteczny sposób na promocję.

Dziennikarz radiowy i lider zespołu Amadeusz – Paweł Gołębiewski wykupił w zeszłym roku 50 adresów stron z nazwiskami znanych Polaków. Dzięki temu na stronę mało znanego zespołu zajrzało już 1,5 mln osób. – Dostępny od 2 miesięcy teledysk ściągnęło już kilkadziesiąt tysięcy osób – mówi Gołębiewski.

Można też jak Marcin Mycielski, student iberystyki z Warszawy, ubić interes, odsprzedając chwytliwe adresy. Marcin sprzedał na aukcji internetowej za rekordową cenę domenę www.rydzyk.pl. – Jej rejestracja kosztowała mnie 60 zł, a ostatecznie sprzedałem ją za 9,1 tys. zł, bo akurat potrzebowałem pieniędzy – mówi Marcin.

Internetowe podszywanie denerwuje znanych Polaków. – To nie w porządku, żeby ktoś wykorzystywał czyjeś nazwisko dla interesu – mówi piosenkarz Sławek Uniatowski. Domeny z jego nazwiskiem wystawione są w internecie na sprzedaż. – Uważam, że to jest bardzo nieuczciwe – oburza się posłanka Renata Beger. Na aukcjach internetowych można kupić całe pakiety domen z jej nazwiskiem. – Myślę, że to powinno być karane – uważa Beger.

Choć w Polsce jeszcze nikt nie próbował, można z tym walczyć. – Nazwisko podlega ochronie jako dobro osobiste człowieka, można więc, domagać się wyrejestrowania domeny – mówi Piotr Waglowski, twórca portalu o prawie prawo.vagla.pl. Jeśli ktoś uważa, że jego osobę kojarzy się z treściami, które mu nie odpowiadają, ma prawo interweniować. Na Zachodzie z sukcesem swoich praw dochodzili m.in. aktorzy Morgan Freeman i Julia Roberts, a także piosenkarze Madonna i Robbie Williams.

Źródło: Metro
Sto mln zł za domenę rydzyk.pl