Skazany na 46 miesięcy więzienia!

Jak wiadomo, Internet jest nie tylko źródłem informacji ale i miejscem uprawiania biznesu czy kanałem informacyjnym. Lawinowo staje się również narzędziem do łamania prawa – chodzi tu głównie o przestępstwa polegających na kradzieży oprogramowania, muzyki, filmów.

Międzynarodowy Związek Przemysłu Fonograficznego (IFPI) podaje, że liczba nielegalnych kopii utworów muzycznych wzrasta w zastraszającym tempie – w 2000 roku było ich więcej o 25% niż rok wcześniej. Sprzedaż płyt kompaktowych z nagraniami ściągniętymi z internetu wzrosła z 510 mln sztuk w 1999 roku do 640 mln w roku ubiegłym.

Straty firm fonograficznych i programistycznych rosną szybciej niż liczba zamkniętych wyrokiem procesów o piractwo. Ostatnio jednak aparat sądowniczy USA mógł poszczycić się dość dużym sukcesem – 28 letni John Sankus, przywódca „Internetowej Międzynarodówki Pirackiej” został skazany na 46 miesięcy więzienia. W ubiegłym roku przyznał się do założenia i prowadzenia międzynarodowej grupy „DrinkOrDie”, do której należały osoby z 12 krajów.