Spam coraz „silniejszy”

Firma Postini, dostawca usług poczty elektronicznej, poinformowała, że w minionym roku gwałtownie – aż o 150% – wzrosła liczba spamu, który przychodził do ich klientów. Ta wzrostowa tendencja ma się jeszcze utrzymywać przez najbliższe lata. Powodem wzrostu liczby spamu są coraz doskonalsze techniki zdobywania adresów mailowych.

Postini dziennie otrzymuje prawie 22 mln maili zawierajacych spam. To 64,3% wszystkich listów elektronicznych, jakie są przetwarzane przez firmę. Postini przewiduje, że już niedługo odsetek niechcianych maili może osiągnąć 80% całkowitej liczby przesyłanych listów. Ponad 2/3 spamu to specjalne oferty rozsyłane przez firmy, nieco ponad 20% to masowe akcje mailingowe, prawie 8% to kosztowne okazje zakupu rożnych produktów, a jednynie niecałe 7% to oferty dotyczące seksu.

Powołując się na specjalistę Gartnera, Kaplana Greya, firma Postini przewiduje, że ilość spamu w poczcie elektronicznej będzie rosnąć w trakcie tego i jeszcze przyszłego roku. To zaś oznacza, że w celu zabezpieczenia swoich systemów komunikacyjnych, firmy będą musiały wprowadzić specjalne filtry, monitorujące przychodzącą pocztę.

Zobacz również:

Internautów najbardziej wścieka spam
Test Turinga jako blokada spamu
Metody walki ze spamem (artykuł)
www.polspam.info
Newsy dot. spamu