Specjaliści z CERT ostrzegają!

Według specjalistów z Computer Emergency Response Team, IRC i aplikacje typu Instant Messaging coraz częściej stają się narzędziami do przeprowadzania ataków z wykorzystaniem elementów socjotechniki. Napastnicy często stosują sztuczki psychologiczne, aby zachęcić nieświadomych użytkowników do pobrania i wykonania groźnego kodu.

Jak wynika z opublikowanych przez CERT informacji, dość często wykorzystywane są także narzędzia automatycznie rozsyłające tego typu wiadomości do miłośników internetowych pogawędek.

„W wiadomościach tych oferuje się zazwyczaj możliwość pobrania plików, które z punktu widzenia użytkownika wydają się atrakcyjne – np. muzyki, narzędzi antywirusowych lub treści pornograficznych” – uważają przedstawiciele CERT. Pobranie i uruchomienie takiego programu przez internautę umożliwia napastnikowi wykorzystanie „zdobytego” komputera do przeprowadzenia ataków typu Distributed Denial-of-Service (DDoS) przeciwko internetowym serwerom. W analogiczny sposób instalowane są konie trojańskie i programy typu backdoor.

Specjaliści z Computer Emergency Response Team przypominają internautom, iż nie należy uruchamiać programów nieznanego pochodzenia ani przesyłać jakichkolwiek haseł za pomocą programów Instant Messaging czy poczty elektronicznej. Warto natomiast na bieżąco instalować udostępniane przez producentów łaty oraz uaktualniać oprogramowanie antywirusowe.