Spór o hazard w internecie

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła wstępne orzeczenie z marca, w którym orzekła przeciwko Stanom Zjednoczonym w sporze z Antiguą i Barbidą. Na tych wysepkach na Morzu Karaibskim zarejestrowane są nielegalne w USA internetowe kasyna.

Ustawodawstwo amerykańskie zabrania dokonywania płatności przy pomocy wystawionych w USA kart kredytowych, lub czeków za zakłady w kasynach, a tylko taka forma płatności wchodzi w grę przy obstawianiu zakładów w innych krajach. Według trzyosobowego panelu WTO, ustawodawstwo USA jest sprzeczne z przyjętymi w 1994 roku zasadami liberalizującymi usługi.

Antigua i Barbida oceniają, że internetowy hazard, to dla nich 3 tys. miejsc pracy, a przychody z niego równoważą spadek obrotów w sektorze turystyki. Władze obu wysepek zwracają też uwagę na to, że Amerykanie nie mogą płacić za zakłady w kasynach przy pomocy czeków i kart kredytowych, ale nie mają nic przeciwko temu, by cudzoziemcy płacili swoimi kartami kredytowymi za zakłady, które czynią w kasynach USA.

Amerykańskie kasyna opanowały blisko połowę globalnego internetowego hazardu. Rząd USA zapowiedział, że odwoła się od orzeczenia WTO, a w ostateczności nie zawaha się przed uruchomieniem procedury mającej na celu zmianę warunków, na mocy których wstąpił do WTO. Sporem USA z dwiema wysepkami karaibskimi zajmie się obecnie panel odwoławczy WTO.

Źródło informacji: BBC