Sposób na papparazzi

Zespół naukowców z Georgia Tech College of Computing’s Interactive and Intelligent Computing Division skonstruował prototyp urządzenia, które umożliwia zdalne zablokowanie dowolnego aparatu cyfrowego, uniemożliwiając wykonanie zdjęcia.

Nowa technologia może stać się skuteczną bronią m.in. przeciwko złośliwym papparazzi.

Zademonstrowany prototyp jest w stanie wykryć aparat cyfrowy, dzięki specjalnemu laserowi, który skanuje określony obszar w celu wykrycia wszelkich oznak funkcjonowania matrycy CCD.

Następnie urządzenie kieruje mocno skoncentrowaną wiązkę światła w stronę obiektywu cyfrówki, powodując zakłócenia podzespołów elektronicznych.

Niestety technologia jest jeszcze we wstępnej fazie rozwoju i nie pozwala wykrywać kamer cyfrowych, których matryce CCD są oddalone od samego obiektywu. Jak zapowiadają pomysłodawcy projektu, pokonanie tej bariery pomoże w bardziej skutecznym zwalczaniu nielegalnego nagrywania filmów w kinach.

Gdy nowa technologia zadomowi się już na dobre, papparazzim pozostanie jedynie powrót do starszych, analogowych modeli aparatów oraz dziesiątek rolek filmowych.

Źródło: Engadget