Superkomputer od Apple dla armii amerykańskiej

Choć Apple Computer chętnie eksponuje swoje hipisowskie korzenie, w świecie biznesu liczą się przede wszystkim pieniądze. Niektórzy wielbiciele komputerów z logo „jabłuszka” będą jednak zapewne rozczarowani faktem, że 64-bitowe, dwuprocesorowe serwery Xserve G5 posłużą do budowy wojskowego superkomputera.

Maszyna – nazwana MACH 5 – powstanie z 1566 serwerów i powinna osiągać wydajność ponad 25 teraflopów (bilionów operacji zmiennoprzecinkowych w trakcie sekundy). Tym samym klaster, którego budowa pochłonie 5,8 mln USD, ma szanse być drugą co do szybkości maszyną na świecie – ustępować będzie tylko japońskiemu NEC Earth Simulator, który został zbudowany kosztem 350 mln USD.

Superkomputer zbuduje firma COLSA, która do tego zadania przygotowywała się przez rok, analizując stosunek wydajności do ceny wszystkich dostępnych na rynku rozwiązań. Wygrały komputery Apple. Wojskowy klaster MACH 5 powinien rozpocząć pracę już jesienią. Maszyna posłuży do modelowania złożonych procesów aero-termodynamicznych podczas lotów rakiet i samolotów naddźwiękowych.

Zobacz również:
– IBM odzyskuje koronę szybkości

Źródło informacji: The Inquirer