SUSE LINUX pod skrzydłami Novella – podsumowanie od Gartnera

Pod koniec maja br. ukazał się raport Gartner Group poświęcony w całości produktom opartym na SUSE LINUX, które Novell wraz z firmą SUSE AG przejął w 2004 r. za 210 mln USD.

Opracowane już przez Novella nowe produkty, jak korporacyjny desktop i serwer oraz wprowadzony ostatnio na rynek dwukernelowy (Linux/NetWare) system Novell Open Enterprise Server, czynią według Gartnera z firmy Novell jednego z kluczowych graczy i to pomimo stosunkowo krótkiej obecności na rynku zaawansowanych rozwiązań linuksowych.

Autorzy raportu omawiają wszystkie kluczowe linuksowe produkty Novella, w tym SUSE LINUX Enterprise Server 9, Novell Linux Desktop 9 oraz SUSE LINUX Professional 9.3.

Analizując ich cechy funkcjonalne zwracają uwagę na silne zorientowanie produktów SUSE na rynek korporacyjny, w tym również segment małych i średnich przedsiębiorstw.

Charakteryzując pozycję Novella na rynku linuksowym autorzy przypominają, że Novell przejął nie tylko jednego z najpopularniejszych dostawców dystrybucji Linuksa na świecie – SUSE AG, lecz również firmę Ximian, autora m.in. szeroko znanych rozwiązań open source do komunikacji i zarządzania stacjami roboczymi.

Według autorów raportu kluczowe znaczenie dla Novella w okresie od przejęcia SUSE miało nawiązanie współpracy z czołowymi dostawcami sprzętu komputerowego, takimi jak HP, IBM, Dell, Fujitsu-Siemens oraz Intel, w celu zapewnienia wsparcia dla nowych produktów.

Ponadto Novell wspólnie z IBM promuje nową platformę OpenPower oraz pozyskał dla tej inicjatywy wielu niezależnych twórców oprogramowania (ISV), jednocześnie zapewniając im dostęp do dziewięciu „inkubatorów innowacyjności” (Innovation Center) – prowadzonych przez IBM ośrodków pomocy technicznej, znajdujących się na całym świecie, w tym w Polsce.

Novell zawarł również strategiczne porozumienie z Dellem, mające na celu umocnienie pozycji na rynku północnoamerykańskim, silnie zdominowanym przez Red Hat.

W efekcie linie jedno- i dwuprocesorowych serwerów Dell będą sprzedawane także z SUSE LINUX Enterprise Server, pomimo iż do tej pory królował na nich Red Hat.

W ocenie autorów raportu Linux w zastosowaniach korporacyjnych wymaga szczególnie wydajności i skalowalności. Z tego punktu widzenia najnowszy kernel 2.6, wchodzący w skład SUSE LINUX Enterprise Server, wychodzi naprzeciw tym dążeniom oferując wsparcie dla standardu NUMA (Non-Uniform Memory Access) oraz możliwość pracy na zaawansowanych (high-end) platformach jak OPEN POWER firmy IBM.

Novell, zdaniem autorów raportu, czyni słusznie konsekwentnie promując pojawiające się na rynku nowe produkty dostawców niezależnych.

Innymi czynnikami wzmacniającymi pozycję Novella na rynku są: oferowanie unikalnej ochrony prawnej użytkownikom obawiającym się wpływu procesu wytoczonego przez SCO firmie IBM i środowiskom linuksowym oraz koncentrowanie się na promowaniu Linuksa jako odpowiedniej platformy dla specjalizowanych rozwiązań desktopowych.

W raporcie pozytywnie ocenione zostały plany rozwojowe Novella, a w szczególności zapowiadane wprowadzenie zmian do SUSE Linux Enterprise Server, za sprawą których system ten będzie wspierał wielordzeniowe procesory, skalowalną pamięć masową SATA II, funkcje bezpieczeństwa NX (Non Execute Bit) w procesorach czy obsługę sieci bezprzewodowych na desktopach.

Ponadto z dużym zainteresowaniem autorzy oczekują pojawienia się, planowanej na 2006 r., wirtualizacji Xen, za sprawą której na pojedynczym serwerze stanie się możliwe jednoczesne uruchamianie SUSE LINUX Enterprise Server 8 i 9 oraz SUSE Linux Desktop 9 i 10, a także SUSE Linux Enterprise Server 10.

Do atutów Novella, zdaniem autorów raportu, należeć będzie także dbałość o dotychczasowych użytkowników, czemu służyć ma m.in. wprowadzenie kolejnej wersji OES (Linux/NetWare Novell Open Enterprise Server).

Do zadań stojących przed Novellem w najbliższej przyszłości autorzy zaliczają konieczność mocniejszego różnicowania oferty własnych produktów oraz dalszego umacniania marki SUSE na światowych rynkach.

SUSE ma bowiem silną pozycję w krajach Unii Europejskiej i o taką musi walczyć np. w USA i Kanadzie.

Autorzy podkreślają jednak, iż taki stan rzeczy w dużej mierze wynikał z faktu, iż SUSE nie posiadała pozaeuropejskich kanałów sprzedaży, a obecnie, dzięki akwizycji, uzyskała dostęp do sieci dystrybucyjnej Novella na całym świecie, co stawia ją na zupełnie innej pozycji wobec lokalnie działających dostawców Linuksa.

Cennik { Produkt; Opis; Cena [zł] }

Novell Linux Desktop 9 powered by SUSE Linux dla x86, AMD64, EMT64T;

Dystrybucja na CD lub DVD zawierająca roczne prawo do uaktualnień. Możliwość pobrania wersji testowej obejmującej 60-dniową aktualizację;

50 euro

SUSE Linux 9.3 Professional;

Dystrybucja na CD lub DVD zawierająca podręczniki użytkownika oraz administratora.;

89,95 euro

SUSE Linux Enterprise Server 9 dla: X86 lub AMD 64;

Dystrybucja zawierająca nośnik instalacyjny z licencją przeznaczoną dla jednego serwera wyposażonego w 1 do 2 procesorów oraz roczne wsparcie techniczne;

349 euro

X86 lub AMD 64;

Dystrybucja zawierająca nośnik instalacyjny z licencją przeznaczoną dla jednego serwera wyposażonego w 1 do 16 procesorów oraz roczne wsparcie techniczne;

799 euro

Intel Itanium 2 lub IBM Power;

Dystrybucja zawierająca nośnik instalacyjny z licencją przeznaczoną dla jednego serwera wyposażonego w 1 do 2 procesorów oraz roczne wsparcie techniczne;

689 euro

Intel Itanium 2 lub IBM Power;

Dystrybucja zawierająca nośnik instalacyjny z licencją przeznaczoną dla jednego serwera wyposażonego w 1 do 16 procesorów oraz roczne wsparcie techniczne;

1299 euro

IBM zSeries oraz S/390;

Dystrybucja zawierająca nośnik instalacyjny z licencją przeznaczoną dla jednego serwera wyposażonego w 1 procesor oraz roczne wsparcie techniczne;

Od 5 399 euro