Symantec rozbudowuje pakiet

Firma Symantec zapowiedziała wyposażenie nowego pakietu antywirusowego Norton Antivirus 2004 w technologię antypiracką, która ma zapobiec nielegalnemu kopiowaniu tego oprogramowania.

W poniedziałek Symantec zapowiedział, że oficjalna premiera nowej wersji antywirusa nastąpi w przyszłym miesiącu, a dzień później pojawiły się informacje o tym, że firma zintegruje z pakietem Norton Antivirus 2004 specjalne narzędzie aktywacyjne, które będzie umożliwiało uruchomienie oprogramowania tylko na wcześniej wskazanym komputerze. Firma planuje także w przyszłości wykorzystanie tej technologii do zabezpieczania pozostałych produktów z linii oprogramowania dla klientów indywidualnych.

Jak wyjaśnia Del Smith, product manger Symanteca, zastosowanie takiej technologii ochrony przed nielegalnym kopiowaniem ma chronić klientów przed fałszywymi kopiami programów firmy. Symantec szacuje, że rocznie klienci kupują conajmniej 3,6 mln sztuk oprogramowania Symanteca. Firma chce chronić swoich klientów przed możliwością zakupu fałszywej kopii oprogramowania, które może nie działać zgodnie z założeniami.

„Klienci wciąż nie mogą zrozumieć, jak duże ryzyko wiąże się z korzystaniem z pirackich kopii oprogramowania, które w najgorszym przypadku może po prostu zupełnie nie chronić ich komputerów” – powiedział Smith.

Podobny sposób zabezpieczania swoich produktów stosuje już m.in. Microsoft, który chroni w ten sposób system operacyjny Windows XP. Natomiast firmy Adobe Systems i Macromedia prowadzą próby wykorzystywania podobnej technologii w swoich produktach.

Jak wyjaśnia Smith, rozwiązanie Symanteca jest podobne do stosowanego przez Microsoft, przy czym nie korzysta z technologii Macrovision, lecz generuje unikalny kod alfanumeryczny za pomocą którego identyfikuje konfigurację komputera i dostarcza klucz produktu dla konkretnego komputera. Informacje dotyczące licencji oprogramowania przechowywane są na lokalnym dysku twardym, a kod pozwala na pięciokrotne aktywowanie oprogramowania dla tego samego klucza. Możliwość kilkukrotnego aktywowania pakietu antywirusowego pozwala na rozbudowę komputera, lub zmianę jego konfiguracji. „Zaprojektowaliśmy nasz system tak, aby był elastyczny” – wyjaśnił Smith.

Nowy mechanizm aktywacji pakietu Norton Antivirus 2004 przeszedł pomyślnie testy, w trakcie których 250 tys. użytkownikom udało się uruchomić oprogramowanie bez większych problemów.

Źródło informacji: CNET