Szerokie łącza w Europie

Z badań IDC wynika, że w minionym roku podwoiła się liczba łącz szerokopasmowych w Europie, osiągając około 13,4 mln i generując obroty w wysokości 3,4 mln Euro.
Jak przewiduje IDC, dalszy wzrost w tym sektorze będzie związany – krótkoterminowo – z silną rywalizacją operatorów, a tym samym ze spadkiem cen za te usługi, zaś długoterminowo będzie wynikał ze wzrostu zainteresowania możliwościami, jakie oferują takie łącza. Hein Bakker, specjalista IDC zajmujący się łączami szerokopasmowymi powiedział, że rosnący zasięg łącz szerokopasmowych, szersza oferta, niższe ceny oraz coraz większa potrzeba łączności z Siecią staną się motorem wzrostu ilości łącz szerokopasmowych w przyszłym roku. Dodał także, że w związku z silną konkurencją i nasycaniem się rynku, operatorzy będą zmuszeni różnicować oferty, tak aby zainteresować ofertą większość potencjalnych klientów. IDC przewiduje, że do końca 2005 będzie w Europie 62 mln łącz szerokopasmowych, zaś obroty na tym rynku wyniosą 23 mld USD.
W ubiegłym roku najpopularniejszym typem łącza było DSL, które stanowiło 70% wszystkich na rynku. Oznacza to, że segment łącz szerokopasmowych wciąż pozostaje zdominowany przez operatorów telekomunikacyjnych.