TP SA ostrzega przed oszustami: „Żadnych pieniędzy do ręki”

Pojawili się oszuści wykorzystujący to, że klienci Telekomunikacji Polskiej SA chcieliby płacić niższe rachunki, ale nie znają planów taryfowych. W zamian za 199 zł kaucji i 99 zł opłaty aktywacyjnej oszuści oferują tańsze usługi.

Do jednego z warszawskich Telepunktów, czyli punktów sprzedaży usług świadczonych przez grupę TP SA, zgłosiła się starsza kobieta żądająca zwrotu pieniędzy: kaucji oraz kosztów korzystania z telefonu TP SA za ostatnie osiem miesięcy. W ręku miała dwie kartki papieru.

Pierwsza zawierała informację, że osoby w wieku emerytalnym korzystające z telefonu w sieci TP SA dłużej niż 5 lat i niezalegające z opłatami mogą – w zamian za 199 zł zwrotnej kaucji i 99 zł opłaty aktywacyjnej – uzyskać darmowy abonament oraz bezpłatne 200 impulsów miesięcznie. Druga karta papieru to „pokwitowanie” wpłaty kaucji i opłaty aktywacyjnej. Na tej kartce napisano, kiedy ma nastąpić zwrot kaucji i kosztów korzystania z „telefonu w sieci TP SA za okres ostatnich 8 miesięcy (…)”. Pod obu dokumentami podpisał się „przedstawiciel” o nazwisku Godlewski oraz „dyżurny techniczny” działu technicznego Telekomunikacji Polskiej SA – Piotr Jarosławski.

Ofiara oszustów żadnych pieniędzy w Telepunkcie oczywiście nie otrzymała.

Jak poinformowała pracowników Telepunktu jedna z nabranych osób – oszuści pokazują podrobiony identyfikator mający świadczyć o tym, że są pracownikami TP SA. Pokazanie identyfikatora ma zwiększyć ich wiarygodność. – W ostatnich dniach w Warszawie odnotowaliśmy kilka takich oszustw – powiedziała „Rz” Barbara Górska, rzecznik TP SA. – O wyłudzaniu pieniędzy niezwłocznie poinformowaliśmy policję.

Ponieważ oszuści pokazują identyfikatory, Barbara Górska powiedziała, że chce „uczulić wszystkich na to, że nasi przedstawiciele, którzy bezpośrednio kontaktują się z klientami w miejscach ich zamieszkania, mają obowiązek okazania tego dokumentu, ale nie mają prawa bezpośrednio zażądać ani zainkasować od klienta żadnych pieniędzy”.

Źródło: Rzeczpospolita (T.śW.)