Unia Europejska ostrzega Polskę w sprawie VAT

Komisja Europejska ostrzega: zaskarżymy Polskę jeśli nie wprowadzi podstawowej stawki VAT na Internet.

– Polska doprowadzi Unię do chaosu i dżungli – ostrzegł rzecznik Komisji Europejskiej Jonathan Todd Była to reakcja na wieść o planach przyjęcia przez Sejm nowej ustawy o VAT wprowadzającej np. na Internet stawki sprzeczne z unijnymi. – W interesie wszystkich państw członkowskich leży przestrzeganie unijnego prawa. Inaczej zapanuje chaos i dżungla wzajemnych posunięć odwetowych – mówił Todd.

Polski rząd zadeklarował we wtorek, że chce namawiać Unię do zniesienia VAT na Internet. Posłowie natomiast chcą VAT na Internet znieść już teraz. Głosowanie nad poprawkami do ustawy o VAT odbędzie się w czwartek lub w piątek, a za zniesieniem VAT-u są SLD, UP, PiS i PO.

Bruksela i większość ministrów finansów 25 państw UE jest przeciwna przyznaniu Polsce prawa do niższej stawki VAT na Internet. Todd podał przykład Finlandii, gdzie Internet jest opodatkowany 25-proc. VAT, a „poziom dostępu do sieci należy do najwyższych na świecie”. – – Cena usług internetowych nie zależy tylko od VAT, ale przede wszystkim od konkurencji na rynku – podkreślił Todd. To samo mówił dzień wcześniej w Brukseli minister finansów Andrzej Raczko, przeciwnik utrzymania niższego VAT na internet.

Bruksela ma nadzieję, że Polska wdroży od 1 maja stawki VAT zgodne z unijnymi. Jeżeli nie, „będziemy zmuszeni wszcząć postępowanie o złamaniu prawa unijnego” – mówił Todd. Jeśli Polska swych przepisów i wtedy nie zmieni to sprawa trafi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, który może na nasz kraj nałożyć wysoką grzywnę. Rzecznik Komisji ostrzegł też, że każdy podmiot w Unii, który na skutek niższej stawki VAT w Polsce poniesie uszczerbek finansowy w skutek łamania zasad uczciwej konkurencji, będzie miał prawo zażądać od Polski odszkodowań. To nie jest groźba teoretyczna: niższy VAT w Polsce może skłonić świadczących usługi przez Internet do przenosin nad Wisłę ze względów podatkowych.

Jeśli Sejm uchwali kontrowersyjną poprawkę do VAT to czy prezydent podpisze taką ustawę? – Za wcześnie, by o tym mówić – powiedziała „Gazecie” Jolanta Szymanek-Deresz, szefowa Kancelarii Prezydenta.

Źródło informacji: Gazeta Wyborcza