VIA chroni dane

Nowy procesor Via Technologies – model C3 1GHz – posiada zintegrowany generator liczb losowych „Padlock” – służący do szyfrowania danych.

Twórcy oprogramowania mogą wykorzystać „Padlock” w procesach szyfrowania. Pomoże w tym narzędzie programistyczne udostępnione przez producenta procesora. VIA jest przekonana, że „Padlock” znajdzie wiele zastosowań – od komputerów po elektronikę użytkową. Wprowadzenie podobnych mechanizmów w swoich produktach zapowiedziały już m.in. Intel i Transmeta.

Zainteresowanie zwiększaniem bezpieczeństwa danych nie słabnie, a obawy przed wyciekiem poufnych informacji podsycił opublikowany niedawno raport studentów MIT, którzy ze starych dysków twardych kupionych w Internecie odzyskali tysiące numerów kart kredytowych. Nowy procesor VIA to jednak nie tylko zwiększone bezpieczeństwo, ale też lepsza wydajność. Według zapewnień producenta, oparty na nowym rdzeniu Nehemiah chip działa o 20% szybciej od poprzedników przy obsłudze aplikacji biurowych i aż o 50% szybciej przy pracy z multimediami. Chip został wyprodukowany w technologii 0,13 mikrona, jego pobór mocy wynosi 11,25 W.

Układ C3 1GHz do sprzedaży trafi pod koniec miesiąca. Tradycyjnie będzie to jeden z najtańszych procesorów na rynku – jego cena wyniesie około 35 – 45 USD. Procesory C3 coraz częściej znajdują zastosowanie w małych, tanich komputerach oferowanych na rynkach USA i Europy Zachodniej. Znaczna część produkcji wciąż jednak trafia do Indii i Chin.

Zobacz również dział Security Hardware oraz Security