Vista już złamana?

Alex Ionescu, współtwórca oprogramowania ReactOS, poinformował, że udał mu się złamać system DRM zastosowany w 64-bitowej wersji Windows Vista. Jeśli jest to prawda, to możliwe będzie kopiowanie materiałów chronionych tych systemem.

Ionescu nie podał żadnych szczegółów dotyczących sposobu, w jaki złamał DRM. Na swoim blogu stwierdził, że to, co zrobił jest oczywistym złamaniem Digital Millennium Copyright Act (DMCA), a on nie chce mieć problemów z prawem.

Microsoft zastosował w Windows Vista technologię, która nazwał Protected Environment (PE). Jej celem jest uniemożliwienie przechwycenia sygnału wędrującego np. z napędu DVD do karty graficznej. Uzyskano to, m.in., dzięki szyfrowaniu komunikacji pomiędzy tymi urządzeniami.

Ponadto każdy sterownik, który pracuje w środowisku PE musi być cyfrowo podpisany przez jego autora oraz Microsoft. Jeśli nie jest, przekazywana zawartość audio i wideo zostaje pozbawiona dodatkowych danych tak, że jest ona przekazywana w standardowych rozdzielczościach, a nie w HD.

Ionescu twierdzi, że poradził sobie ze wszystkimi ograniczeniami. Poinformował ponadto, że złamał też technologię PatchGuard. Jej celem jest zamknięcie jądra 64-bitowej wersji Visty przed kodem pochodzącym z zewnątrz.

źródło: heise-security