logo-promo

WhatsApp znów zablokowane w Brazylii

Brazylia walczy z Facebookiem ze względu na aplikację szyfrującą wiadomości – WhatsApp. Brazylijski sędzia nakazał właścicielom sieci komórkowych, aby odcięli dostęp do aplikacji WhatsApp w kraju z racji, iż Facebook odmówił dostarczenia logów rozmów, których dotyczy śledztwo.

Komunikaty WhatsApp są szyfrowane zatem Facebook nie jest w stanie uzyskać dostępu do wiadomości użytkowników. Nie może więc dostarczyć tychże danych do sądu.

Blokada, która była wątpliwa, została zniesiona kilka godzin później przez Sąd Najwyższy Brazylii. To już czwarty raz, kiedy aplikacja została zablokowana po tym, jak odmówiono dostępu do wiadomości.

„W ostatnich miesiącach mieszkańcy Brazylii zupełnie nie zgodzili się na zablokowanie aplikacji takich jak WhatsApp. Tego typu kroki zagrażają zdolności komunikacji międzyludzkiej. Ponadto nie można dzielić się informacjami, do których nie ma się dostępu.”

Poprzednio zakazy dostępu do WhatsAppa trwały nie dłużej niż 72 godziny, jednak z reguły przywracano go szybciej. Teraz aplikację kazano zablokować na czas nieokreślony, co zostało zniesione przez sąd wyższej instancji.

Komunikat WhatsApp o zniesieniu zakazu: „Jesteśmy zadowoleni, że ludzie mieszkający w Brazylii mogą znów mieć dostęp do naszej aplikacji. Mamy nadzieję, że te blokady wreszcie się skończą, ponieważ karzą miliony Brazylijczyków. Na szczęście znów mogą korzystać oni z aplikacji WhatsApp i kontaktować się ze swoimi znajomymi oraz bliskimi.”

Orzeczenie Sądu Najwyższego może być kłopotliwe – nie będzie można tak łatwo zablokować dostępu do aplikacji za każdym razem, kiedy brakuje poszukiwanych dowodów.

Ponadto sugeruje ono sprzyjanie otwartemu internetowi, nawet jeśli obejmuje to szyfrowanie. Jest to dobra wiadomość dla Facebooka, który rozpoczął testy szyfrowania end-to-end w aplikacji Messenger.

Podczas, gdy WhatsApp został zbanowany inne aplikacje szyfrujące wiadomości były dostępne. WhatsApp w Brazylii jest bardzo popularny, ma tam aż ponad 100 milionów użytkowników. Cięcia miały więc spory wpływ na ogólną komunikację.

Źródło: techcrunch.com

Od ponad 12 lat zajmuje się profesjonalnie zagadnieniami sieciowymi, hostingiem i bezpieczeństwem teleinformatycznym. Z Linuksem znam się od kernela 2.4.7. Mam brodę i koszulę w czerwoną kratę, w której nie chodzę.