Więcej zagrożeń w sieci

Firma Symantec twierdzi, że ponad 30 tysięcy komputerów dziennie potajemnie jest „wciąganych” do sieci, które rozsyłają spam oraz wirusy w internecie. Co ciekawsze sześć miesięcy temu do tzw. „bot nets” trafiało jedynie około 2000 komputerów z systemem Windows. Zdaniem ekspertów, tak znaczny wzrost liczby komputerów w tych sieciach wiąże się z faktem, iż przynoszą one duże zyski osobom trudniącym się rozsyłaniem spamu oraz kreowaniem wirusów.

Firma Symantec, która produkuje m.in. oprogramowanie antywirusowe, dwa razy w roku publikuje raport dotyczący zagrożeń w internecie. W ostatnim, który obejmuje pierwsze półrocze tego roku, dominuje właśnie kwestia rozbudowy tajnych sieci „bot nets”.

Zdaniem autorów raportu, rekord padł, gdy pewnego dnia do sieci wciągniętych zostało 75.000 komputerów. Miało to miejsce w dniu, gdy twórcy wirusów MyDoom i Bagle prowadzili swoistą wojnę w internecie, w wyniku której opublikowanych zostało wiele wersji wirusów.

„Bot nets” wykorzystywane są przede wszystkim do rozszyłania spamu, ale także do przeprowadzania ataków na strony internetowe, lub do wykradania informacji o użytkowniku danego komputera.

Zdaniem przedstawicieli Symanteca, najbardziej zagrożeni są użytkownicy sytemów Windows 95 i Windows 98 i to właśnie oni powinni pomyśleć o zwiększeniu zabezpieczenia systemów lub o ewentualnej jego zmianie.

Źródło informacji: BBC