Zabezpieczenie przed przechwyceniem danych

Jak donosi azjatycki serwis nikkei.net, firma TDK opracowała rozwiązanie programowe, umożliwiające całkowite wyczyszczenie twardych dysków, kart pamięci i innych urządzeń przechowujących dane.

Program nagrywając na urządzenia przypadkowe dane, będzie blokował zaawansowanemu oprogramowaniu dostęp do przechowywanych na nośnikach informacji. Choć podstawowymi odbiorcami nowego oprogramowania mają być agencje rządowe i szkoły, to rozwiązanie to ma być także dostępne dla klientów indywidualnych. Przewidywany termin udostępnienia oprogramowania na rynku to koniec marca.

Możliwość uruchomienia oprogramowania z dyskietki lub z CD zapewnia, że użytkownik może zmazać dane także na tym dysku, z którego uruchamiany jest system operacyjny.

Zobacz również:

Niebezpieczne dyski [2003-01-17]

Simson Garfinkel i Abhi Shelat, studenci Massachusetts Institute of Technology wykazali, że wyrzucanie starych dysków może być groźnym źródłem wycieku poufnych informacji. Młodzi badacze poddali analizie 158 używanych dysków twardych, kupionych przez Internet pomiędzy listopadem 2000 i sierpniem 2002. Garfinkelowi i Shelatowi udało się na nich znaleźć przeszło 6 tysięcy numerów kart kredytowych, a także znaczne ilości e-maili i zdjęć pornograficznych. >>>

Więcej informacji w działach Hardware, Security oraz Security Hardware