Zepsuj Windowsa za pomocą Internet Explorera

Od kilku dni w sieci dostępny jest exploit na nową, ciągle niezałataną lukę w przeglądarce Internet Explorer. Każdy, kto spreparuje odpowiednią stronę WWW i „zaprosi” na nią użytkownika surfującego za pomocą przeglądarki Microsoftu, z powodzeniem może wykonać dowolne polecenie na systemie niczego nieświadomej ofiary.

Jak donoszą komunikaty, na atak podatny jest nawet system Windows XP z zainstalowanym SP2 – warunkiem jest obecność biblioteki msdds.dll (Microsoft Design Tools Diagram Surface), która nie jest instalowana jako standardowy składnik systemu Windows, jednakże jest składnikiem powszechnie używanych programów takich jak chociażby Microsoft Office czy Visual Studio.

Błąd został określony jako krytyczny. Do czasu udostępnienia stosownych łat przez Microsoft specjaliści zalecają korzystanie z profesjonalnych przeglądarek (np. Firefoksa lub Opery) albo wyłączenie obsługi ActiveX bądź wyrejestrowanie msdds.dll z systemu, co jednak spowodować może wadliwe funkcjonowanie niektórych aplikacji.

Więcej informacji o błędzie i jego wykorzystaniu w serwisie FrSIRT.