Zwiększone udziały Internet Security Systems w Polsce

W Polsce, wśród małych i średnich przedsiębiorstwach do końca roku, firma Internet Security Systems (ISS) zamierza zwiększyć udziały rynkowe w sektorze finansowym, przemysłu i administracji publicznej oraz wykreować świadomość w zakresie zabezpieczania systemów IT

Założenia te firma osiągnie poprzez aktywny udział w audytach bezpieczeństwa prowadzonych przez firmy z tzw. „Wielkiej Piątki”, wprowadzenie usług bezpieczeństwa Managed Security Service (MSS), nowe alianse strategiczne na rynku polskim i rozwój kanału sprzedaży oraz nasilenie działalności edukacyjnej.

W dobie wzrastającego zagrożenia cyberterroryzmem, przedsiębiorstwa zmuszone są do stosowania nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa. Niedostatecznie chronione informacje łatwo dostają się w niepowołane ręce. O wadze problemu świadczy oświadczenie Komisji Europejskiej z 22 kwietnia głoszące, że hakerom i osobom rozprzestrzeniającym wirusy komputerowe będzie grozić kara do czterech lat więzienia. Przed atakami hakerów zabezpieczyć mogą zintegrowane i kompleksowe systemy ochrony. W Polsce z rozwiązań ISS korzystają już banki np. Bank Handlowy w Warszawie, grupa BRE Bank, Kredyt Bank, a także operatorzy telekomunikacyjni (TP SA, Netia, Polska Telefonia Cyfrowa, Polkomltel, Centertel) oraz Ministerstwo Finansów, KGP, GIODO, KIR, Polskie Linie Lotnicze LOT, Zakłady Energetyczne. Jednym z największych projektów (zrealizowanych wspólnie z firmami Nokia i Veracomp) było wdrożenie kompleksowego systemu nadzorującego pracę systemu wyborczego i uniemożliwiającego jego destabilizację. Był to największy system zabezpieczania danych wyborczych wdrożony w Europie Środkowej.

Z badań firmy Internet Security Systems wynika, że poziom świadomości kadry zarządzającej i informatycznej w zakresie zabezpieczania systemów IT jest wciąż niski. Dlatego firma planuje rozszerzenie oferty i zwiększenie dostępności szkoleń poszerzających wiedzę w tym zakresie, zarówno na poziomie inżynierskim, jak i menedżerskim.

Internet Security Systems będzie współpracował z firmami audytorskimi (np. Price Waterhouse Coopers, Andersen, InfoVide) w zakresie świadczenia kompleksowych usług oceniających podatność systemów informatycznych na włamania oraz sprawdzających zgodność konfiguracji systemu z założeniami polityki bezpieczeństwa. Usługi te świadczone będą przez zespoły mieszane złożone zarówno ze specjalistów firm partnerskich, jak i pracowników ISS Security Assessment Service. Zautomatyzowane usługi audytowe będą fragmentem całościowej oferty usług outsourcingowych MSS (Managed Security Services), polegających na zdalnym zarządzaniu systemami bezpieczeństwa, jak firewalle, VPN, systemy antywirusowe, czy IDS (Intrusion Detection System).

Internet Security System zamierza wzmocnić działania edukacyjne także za pośrednictwem Compendium – Centrum Edukacyjnego Veracomp SA, które od jest od marca autoryzowanym ośrodkiem szkoleniowym ISS w Europie Środkowo – Wschodniej, bez klauzuli ograniczenia terytorialnego. Dotychczas, najbliższe centrum szkoleniowe ISS znajdowało się w Brukseli. Dzięki podpisaniu umowy przedsiębiorcy krajów Czech, Słowacji, Węgier, Łotwy, Litwy, Estonii, Słowenii i Chorwacji zyskają na bliskiej lokalizacji oraz możliwości dostosowywania programów szkoleniowych do specyfiki ich potrzeb. Nasza kadra informatyczna – na prowadzeniu szkoleń w języku polskim. Wspólnie z ISS Compendium przygotowało zestaw sześciu kursów w zakresie oprogramowania RealSecure, zaawansowanych rozwiązań Intrusion Detection Systems (IDS) oraz systemów skanerów monitorujących podatność systemów IT na włamania.