Baseline Security Analyzer

Baseline Security Analyzer to bezpłatny program oferowany przez firmę Microsoft, służący do szybkiego skontrolowania podatności komputera na znane dotąd luki w zabezpieczeniach. Dla przypomnienia, pierwsza wersja tytułowego programu została zaprezentowana na konferencji RSA 2002 i aż do teraz ostateczny kształt produktu nie był jeszcze publicznie znany.

Program oferowany przez Microsoft, głównie ma pomóc administratorom sieci i prywatnym użytkownikom w wychwyceniu potencjalnych niebezpieczeństw takich jak brak użycia istniejących patchów do programów czy słabe hasła. Ponadto za zadanie ma wskazywać znane już, ale nie załatane luki, przez które można dokonać ataku na dany komputer oraz wyszukiwaniu najczęściej spotykanych nieprawidłowości stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa maszyny. Ciekawostką jest to, iż program oparto na innej aplikacji Microsoftu, znanej jako Hotfix Checker HFNEtChk.

Aktualnie program dostępny jest tylko w wersji dla Windows NT 4.0, Windows 2000 i Windows XP. Posiadacze najbardziej chyba rozpowszechnionej rodziny Windows 9x i Me – nie mogą więc z niego skorzystać.

Wstępne informacje znajdziecie na tej stronie, sam program można pobrać stąd, natomiast pomoc techniczna dotycząca programu znajduje się tutaj.