Bezprzewodowy Internet w całej Finlandii ?

Finlandia zamierza stać się pierwszym krajem, którego całe terytorium obejmie zasięgiem bezprzewodowy Internet.

Jeden z fińskich dystrybutorów programów radiowych i telewizyjnych oraz dostawca usług internetowych Digita (należący do francuskiej spółki Telediffusion de France) podpisał umowę z niemieckim koncernem Siemens na stworzenie sieci bezprzewodowego Interenetu obejmującej całe terytorium Finlandii. Będzie ona wykorzystywać technologię i sprzęt niemiecki.

Sieć będzie nosiła nazwę @450, ponieważ pracować ma w paśmie 450 MHz, zwalnianym dzięki likwidacji przestarzałej już analogowej sieci telefonii komórkowej.

Budowa sieci bezprzewodowego Internetu rozpocznie się jeszcze w tym roku. Na początek wybrano region Laponii. Jest to północny obszar kraju o powierzchni 99 tys. km kw., gdzie gęstość zaludnienia to jeden mieszkaniec na dwa km kw. Bezprzewodowy Internet ma tam być dostępny już w kwietniu przyszłego roku.

Następnym etapem będą z kolei najgęściej zaludnionych rejonów kraju w południowej Finlandii.

W Finlandii podkreśla się, że stworzenie takiej ogólnokrajowej sieci, obejmującej nawet najmniej zurbanizowane regiony, będzie miało ogromne znaczenie społeczne i kulturalne, zapewniając wszystkim swobodny dostęp do informacji i rozrywki, załatwianie przez Internet spraw w urzędach, możliwość zakupów online, telepracy itp.

Przewidywany termin zakończenia całej inwestycji to przełom lat 2010/2011.

Źródło: PAP