Biblioteka skanuje żyły

Miejska Biblioteka Publiczna w japońskim mieście Naka w dystrykcie Ibaraki została wyposażona w system skanowania naczyń krwionośnych dłoni, wdrożony przez firmę Fujitsu. To pierwsza na świecie wypożyczalnia książek, która identyfikuje swoich użytkowników w oparciu o tą metodę biometryczną.

Wprowadzenie nowoczesnej metody autentykacji czytelników oznacza, że tradycyjne karty biblioteczne są już niepotrzebne. Aby wypożyczyć książkę wystarczy bowiem położyć dłoń na czytniku i pozwolić się zidentyfikować. Podobnie jak w przypadku układu linii papilarnych na palcu, także układ naczyń krwionośnych w dłoni jest unikalny dla każdego człowieka. Co więcej, wzór żył jest indywidualny dla lewej i prawej dłoni tego samego człowieka.

Aby móc korzystać z wypożyczalni książek, należy wpierw poddać się rejestracji w systemie identyfikującym, w trakcie której skanowany jest wzór naczyń krwionośnych osoby, przechowywany następnie w komputerze. W celu skorzystania ze zbiorów biblioteki wystarczy przyłożyć dłoń do skanera, a system przeanalizuje i porówna aktualny obraz z uprzednio zgromadzoną bazą danych zarejestrowanych użytkowników i na tej podstawie dokona autentykacji czytelnika.

Źródło: Akihabara