Brytyjczycy walczą z hackingiem

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Home Office) wystąpiło z wnioskiem o nadanie jej większych praw, aby skuteczniej ścigać hackerów.

Zgodnie z oświadczeniem, policjanci i sędziowie na Wyspach uzyskaliby m.in. możliwość zablokowania internautom podejrzanym o przestępczość komputerową dostępu do sieci. Na mocy nowych przepisów oskarżona osoba miałaby ponadto zostać pozbawiona kart kredytowych, prawa do posiadania konta bankowego oraz większej ilości gotówki.

Nowy przepis zostanie włączony w zaproponowany przez Home Office nowy akt prawny o nazwie Serious Crime Prevention Order, który skierowany jest przeciwko zorganizowanej przestępczości i ma pomagać policjantom w jej zwalczaniu w sytuacji braku ewidentnych dowodów zbrodni. Dzięki temu wymiar sprawiedliwości będzie mógł zastosować różne prawne środki prewencyjne w stosunku do osób podejrzanych o popełnianie cyberprzestępstw.

Na razie nie odezwały się żadne głosy sprzeciwu ze strony ewentualnych obrońców praw hackerów, jednak prawnicy zastanawiają się nad możliwym zagrożeniem swobód obywatelskich. Ich zdaniem istnieje obawa zbyt pochopnego oskarżenia niewinnej osoby, która zanim dojdzie do procesu może ponieść nieadekwanie duże konsekwencje.

Źródło: The Inquirer