Cryptography Challenge zakończony!

Pierwsza edycja konkursu Cipher.pl – Cryptography Challenge dobiegła końca. Tylko jednej osobie udało się rozszyfrować ukrytą w algorytmie Natasza tajną informację. Matka algorytmu stosowana była już podczas II Wojny Światowej przez aliantów.

Pomimo wskazówek i ogólnie dostępnych podpowiedzi tylko jedna osoba rozszyfrowała poprawnie wiadomość. Algorytm przygotowany przez organizatorów pozwalał na podwojenie efektywności szyfrowania tą techniką. Dzieje się tak za sprawą wykorzystania odpowiednio dobranego ciągu znaków w interpretacji podwójnej (górnej i dolnej) która przy założeniu odpowiednich argumentów daje ukrytą informację zaszyfrowaną z wykorzystaniem Alfabetu Morse’a. Pozwala to na zaszyfrowanie wiadomości w ciągu znaków 2-krotnie krótszym niż jak robiła to jej poprzedniczka.

Zwycięzcą konkursu CCC został Pan mgr inż. Dawid Jastrzębski z Krakowa. Nadesłał on poprawnie rozszyfrowaną wiadomość na około godzinę przed upływem wyznaczonego na potrzeby konkursu czasu. Otrzymał nagrody w postaci listu referencyjnego i rekomendacji z firmy Cipher.pl, jak również zestaw pięciu wybranych przez siebie książek z oferty wydawnictwa Helion. Dodatkowym plusem dla zwycięzcy może okazać się fakt możliwości czynnego uczestniczenia w przygotowywanym przez Cipher.pl projekcie steganograficznym o nazwie SDSecure.

Serdecznie gratulujemy wygranej, jednocześnie informując o zbliżającej się drugiej edycji konkursu. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie ona bardziej rozbudowana pod kątem potencjalnych metod jej wygrania oraz zapewniała o wiele więcej cennych nagród dla zwycięzcy.

„Pierwsza edycja konkursu Cryptography Challenge okazała się bardzo trafnym i docenionym przedsięwzięciem. Wspólnymi siłami organizatorów, wsparcia medialnego najlepszych portali takich jak Hacking.pl, Dziennik Internautów jak również zaangażowania dzięsiątek uczestników można mówić o na prawdę dużym sukcesie. W ciągu najbliższego tygodnia planujemy rozpocząć drugą edycję, która składać się będzie z trzech etapów. Każdy z poziomów składał się będzie na końcową ocenę poszczególnych uczestników. Druga edycja sprawdzi wiedzę z zakresu podstawowych algorytmów kryptograficznych, percepcji i pomysłowości w odnajdywaniu kluczy a także podstawową wiedzę steganograficzną. Serdecznie zachęcam Państwa do udziału szczególnie, iż przewidziane są bardzo atrakcyjne nagrody dla zwycięzcy” – powiedzieli autorzy algorytmu podsumowując przedsięwzięcie.
Cipher.pl