Darmowe oprogramowania antywirusowe

Amerykańska firma Computer Associates International planuje bezpłatnie rozprowadzić wśród klientów oprogramowanie antywirusowe. Choć jak wyjaśnia firma, podjęta inicjatywa ma na celu zablokowanie rozprzestrzeniania się wirusów, w rzeczywistości działanie to może w znaczący sposób osłabić pozycje konkurentów na rynku.

Od wtorku wszyscy klienci CA mogą pobrać z Internetu pakiet eTrust EZ Armor, w skład którego wchodzi oprogramowanie antywirusowe oraz osobisty firewall. Co więcej, klienci CA mogą przez rok dokonywać bezpłatnych aktualizacji baz wirusów. Jak wyjaśnił Ian Hameroff, strateg bezpieczeństwa CA, firma zdecydowała się na taki krok, ponieważ komputery domowe prywatnych użytkowników są wciąż słabo zabezpieczone, a tym samym przyczyniają się do wzrostu aktywności wirusów komputerowych. „Głównymi adresatami naszej oferty były i wciąż są firmy. Co prawda obecnie ryzyko ataków wirusami jest już w coraz mniejszym stopniu związane z przedsiębiorstwami, ale efekty działania robaków i tak ostatecznie dotykają firm” – powiedział Hameroff.

CA posiada około 6% udziałów na globalnym rynku rozwiązań antywirusowych, ale zaledwie niecały 1% w segmencie użytkowników indywidualnych. Jak zapewnia Hameroff, pomysł CA nie miał na celu osłabienia konkurencji w branży. „Naszym celem nie było zmniejszanie udziałów w rynku naszych rywali. Niestety, efekty każdego działania mają dwie strony”. Ale fakty raczej przeczą tym zapowiedziom Hameroffa – po zamknięciu wtorkowej sesji giełdowej, akcje największego producenta oprogramowania antywirusowego w USA – firmy Symantec – spadły o 7%, a kurs akcji firmy z drugiej pozycji – Network Associates – spadł o ponad 5%.

Źródło informacji: ZDNet