Internet szerokopasmowy: Polska na czele nowych krajów UE

Wśród nowych członków Unii należymy do czołówki jeśli chodzi o szybki internet. Nasycenie rynku takimi łączami w nowych państwach członkowskich Unii jest wciąż niskie, ale to właśnie te kraje odnotują najszybszy wzrost w tej dziedzinie gospodarki – wynika z raportu firmy konsultingowej The Yankee Group.

Na rynku szerokopasmowych łączy pogoń za starymi państwami Unii będzie znacznie szybsza, niż w innych dziedzinach gospodarki. The Yankee Group prognozuje, że już w 2008 roku w dużych miastach nowych krajów UE dostępność szybkiego internetu będzie taka sama, jak w metropoliach „starej” Unii. W skali całego kraju, wyrównanie poziomów może nastąpić rok – dwa lata później. Pod koniec 2008 roku blisko 20 proc. mieszkańców naszego regionu ma mieć stały dostęp do szybkiego internetu.

Raport The Yankee Group podkreśla, że głównym motorem szybkiego rozwoju interentu jest konkurencja. Lokalni eks-monopoliści telekomunikacyjni (Matav na Węgrzech, TP SA w Polsce) muszą bić się o klientów z mniejszymi, ale dynamicznymi operatorami telewizji kablowej (takimi jak np. Aster). Na regionalnych liderów wyrastają Estonia oraz Węgry. Jednak także Polska znajduje uznanie u konsultantów „The Yankee Group”. Podkreślają oni, że sama tylko TP SA pod koniec pierwszego kwartału br. miała 300 tys. użytkowników łączy DSL (Digital Subscriber Line – w TP SA sprzedawana pod nazwą Neostrada), a w 2006 roku spodziewa się 600 tys.

Polska wypada bardzo dobrze na tle Słowacji i Czech, które przez autorów raportu zostały określone mianem „rynkowych maruderów”. Czeski eks-monopolista telekomunikacyjny Czesky Telekom miał pod koniec 2004 roku tylko 23,6 tys. użytkowników DSL, z czego tylko 10 tys. to osoby prywatne (pozostali abonenci to firmy). W dodatku połowa z nich mieszka (lub działa) w Pradze.

The Yankee Group doradza wszystkim firmom zainteresowanym świadczeniem usług dostępowych, by postawiły na VoIP (Voice over IP) – czyli dały klientom możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych przez internet. „W ten sposób ich zdobędziecie” – stwierdzają autorzy raportu.

Źródło informacji: Gazeta.pl