Kradzione programy za 2 500 000 zł

W nocy z 3 na 4 grudnia policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Stołecznej Policji przeszukali siedzibę firmy zajmującej się produkcją i dystrybucją napojów energetycznych. Policja zakwestionowała legalność programów komputerowych zainstalowanych na 19 komputerach. Wartość oprogramowania, na które nie okazano licencji szacuje się na kwotę 160 000 zł.

Efektem przeszukania firmy jest zabezpieczenie 19 dysków twardych oraz nagrywarki. Na 127 zainstalowanych w firmie programów, tylko w stosunku do 5 okazano stosowne licencje. Przedstawiciele sprawdzanego przedsiębiorstwa nie okazali licencji na m.in. takie programy jak: Acrobat 5.0, After Effect 4, 3D Studio R3, Flash MX, Widows 98, Windows Millenium, Office 2000 Premium, Photoshop 7.0, Quark X-Press 4.

W tym samym czasie policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Stołecznej Policji wspólnie z policjantami z Wydziału Wywiadowczego KSP zlikwidowali 1 miejsce, w którym hurtowo powielano nielegalne oprogramowanie komputerowe o łącznej wartości 2 378 200 zł. Na miejscu zabezpieczyli:
27.126 szt. nielegalnych płyt z nagraniami muzycznymi o wartości ok. 949 000 zł.
7.888 szt. nielegalnie powielonych płyt z oprogramowaniem komputerowym wartości około 1 183 000 zł.
688 szt. nielegalnie skopiowanych płyt CD z grami PlayStation wartości ok. 172 000 zł.
223 szt. nielegalnie powielonych płyt z nagraniami muzycznymi w programie MP3 wartości około 56 000 zł.
32 szt. nielegalnie powielonych płyt z filmami DIVIX wartości ok. 3 000 zł.
76 szt. nielegalnie powielonych płyt z filmami DVD wartości ok. 7 600 zł.
509 szt. nielegalnie powielonych kaset magnetofonowych z nagraniami muzycznymi, wartości ok. 7 600 zł.
W Polsce za naruszenie praw autorskich przysługujących producentom oprogramowania komputerowego można zostać pociągniętym do odpowiedzialności cywilnej i karnej. W sytuacji, kiedy do popełnienia przestępstwa dochodzi w związku z działalnością firmy, poszkodowani producenci oprogramowania mogą wysunąć roszczenia cywilnoprawne przeciwko firmie, jak również niekiedy przeciwko osobom fizycznym odpowiedzialnym za popełniane przestępstwa, a takżę spowodować wszczęcie postępowania karnego wobec osób fizycznych odpowiedzialnych za naruszenie prawa. Osobom nielegalnie kopiującym programy komputerowe grozi do 5 lat pozbawienia wolności oraz procesy cywilne o odszkodowania.

Firma, która łamie przepisy w tym zakresie naraża się na odpowiedzialność cywilną i karną, straty finansowe, utratę reputacji wskutek publicznego ujawnienia informacji o łamaniu prawa oraz zobowiązanie do zapłaty wysokich odszkodowań i kar pieniężnych.