MacBooki narażone na włamanie

David Maynor z Internet Security System (ISS) i Jon Ellch z US Naval Postgratudate School w Monterey zaprezentowali sposób włamania do notebooka MacBook za pomocą błędu w sterownikach sieci bezprzewodowej.

Prezentacja odbyła się podczas hakerskiej konferencji Black Hat. Obaj panowie nie zdradzili szczegółów na temat techniki włamania. Za pomocą nagrania wideo pokazali dokonane przez siebie włamanie.

Dzięki temu uniknęli niebezpieczeństwa, że któryś z uczestników konferencji przechwyci komunikację pomiędzy komputerami, przeanalizuje pakiety i pozna szczegóły dotyczące włamania. Tak mogłoby się stać, gdyby prezentacji dokonano na żywo.

Luki w sterownikach urządzeń są uznawane za szczególnie niebezpieczne, ponieważ spreparowane pakiety, za pomocą których dokonywany jest atak, nie są zatrzymywane przez systemy zabezpieczające. Często pozwalają one również na przejęcie kontroli nad komputerem.

Maynor i Ellch podkreślili, że MacBooki nie są jedynymi maszynami, które podatne są na tego typu atak. Podobnej techniki można użyć przeciwko pecetom i notebookom z systemem Windows. Obaj panowie poinformowali, że w sterownikach WLAN dla tego systemu znaleźli podobne błędy.

Ellch poinformował ponadto, że pracuje obecnie nad narzędziem, które będzie w stanie zidentyfikować układ i wersję sterownika sieci bezprzewodowej, co ułatwi przeprowadzanie ataków. W tej chwili narzędzie to potrafi obecnie rozróżnić 13 różnych sterowników.

Źródło: Arcabit