Miliony z wolnej ręki, czyli jak niepotrzebnie wydać pieniądze

Na łamach serwisu internetowego Metro Gazety Wyborczej opublikowany został artykuł pt.: „Miliony z wolnej ręki, czyli jak niepotrzebnie wydać pieniądze”, z którego można dowiedzieć się o tym, że instytucja państwowa marnuje miliony złotych na rzecz komercyjnego oprogramowania, zamiast skorzystać już z gotowego i w dodatku „otwartego” oprogramowania stworzonego przez własnych informatyków.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest rządową agendą, która po naszym wstąpieniu do Unii ma m.in. pomagać w rozwoju inwestycji wyrównujących różnice gospodarcze pomiędzy polskim a unijnym rolnictwem. Pieniądze daje UE z funduszy strukturalnych (FS). W tym roku do wykorzystania jest ponad 270 mln euro. Realizacja planu pomocowego ma się zakończyć w 2006 roku.

Aby pieniądze można było wypłacać, Agencja musi mieć odpowiednie oprogramowanie komputerowe służące gromadzeniu, sprawdzaniu i przechowywaniu wniosków o dotację, które będą składać rolnicy czy rybacy. Stworzenie takiego systemu może kosztować kilka milionów złotych, ale według pracowników Agencji – nie musi.

Osoby zainteresowane tym tematem odsyłam do pełnej wersji artykułu: „Miliony z wolnej ręki, czyli jak niepotrzebnie wydać pieniądze”.