Napster i niesprawne zabezpieczenia

Zmierzające działania do zablokowania możliwości ściągania plików Napstera, nie zostały zrealizowane w zakładanej skali, w związku z czym wielkie kompanie muzyczne zaapelowały w swoich wystąpieniach w sądzie federalnym o wprowadzenie przez Napstera poprawek do jego systemów filtrujących lub całkowitą zmianę dotychczasowego modelu działania firmy.

Według przedstawicieli RIAA (Recording Industry Association of America) praktycznie wszystkie tytuły muzyczne, które znajdowały się na liście przekazanej Napsterowi do zablokowania, są wciąż dostępne za pośrednictwem tego serwisu.

RIAA postulowała wprowadzenie przez Napstera nowych technologii pozwalających w lepszy sposób rozpoznawać i blokować poszczególne utwory muzyczne, w porównaniu do obecnie stosowanego systemu bazującego na rozpoznawaniu nazw plików wymienianych za pośrednictwem serwisu. Jak dotychczas Napster zablokował około 200 tysięcy utworów, ponad półtora miliona nazw plików. Całkowita liczba dostępnych utworów spadła z 370 do 160 milionów.