„Niezniszczalne” karty

Karty pamięci do cyfrowych aparatów fotograficznych są praktycznie niezniszczalne. Takie są wyniki testów przeprowadzonych na zamówienie czasopisma dla miłośników fotografii, „Digital Camera Shopper”.

Aparaty cyfrowe są coraz popularniejsze, głównie ze względu na to, że nie potrzeba kupować nowych rolek z filmem, a wystarczy karta pamięci, która może pomieścić nawet do kilkuset zdjęć i może być wielokrotnie wykorzystywana.

I to właśnie pięć różnych używanych powszechnie typów tych kart – CompactFlash, Secure Digital, xD, Memory Stick i Smartmedia – poddano testom. Prano je w pralce, wrzucano do napojów gazowanych i gorącej kawy, rozjeżdżano, a nawet dawano 6-letnim dzieciom do zabawy. Wszystkie karty przeszły te testy pomyślnie, zachowane na nich zdjęcia można było odzyskać.

Bardziej ekstremalne testy, jak przybijanie karty gwoździem do drzewa, czy rozbijanie młotem pneumatycznym na trwałe zniszczyło większość kart, choć i tak z dwóch z nich – xD i Smartmedia – udało się odzyskać zapisane tam dane.

Nowa technologia daje użytkownikom aparatów możliwość samodzielnego wywołania zdjęć bezpośrednio z karty pamięci. Stąd – jak twierdzą znawcy – zagrożona jest przyszłość laboratoriów obróbki zdjęć, które do tej pory wywoływały filmy z aparatów i wykonywały odbitki. Tylko w ubiegłym roku i tylko w USA sprzedano 12,5 miliona aparatów cyfrowych. W tym samym czasie Amerykanie kupili 12,1 miliona tradycyjnych aparatów fotograficznych.

Źródło informacji: BBC