Oszukiwali Amerykanów za pośrednictwem internetu

Długoletnia kara więzienia grozi dwóm młodym szczecinianom, którzy za pośrednictwem aukcji internetowych na amerykańskim portalu oszukiwali ludzi sprzedających sprzęt komputerowy. Za zamówiony towar płacili fałszywymi przekazami pieniężnymi – poinformował w czwartek rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. Sławomir Konieczny.

Dodał, że jeden z zarzutów dotyczy fałszowania środków płatniczych. „Jednego z nich zatrzymaliśmy na gorącym uczynku, kiedy odbierał paczkę na poczcie w Gorzowie, drugi nadal jest poszukiwany” – powiedział Konieczny.

Policja ustaliła 50 osób mieszkających w Stanach Zjednoczonych, poszkodowanych przez podejrzanych. Sąd aresztował 22-latka zatrzymanego na poczcie, jego 21-letni kolega jest ścigany listem gończym.

Obaj młodzi ludzie mieszkali w Gorzowie Wielkopolskim, mieli sfałszowane dokumenty, na podstawie których odbierali zamówiony towar na poczcie. Osobom ogłaszającym się w internecie proponowali zapłatę za zamówiony towar międzynarodowym przelewem pieniężnym. Kiedy ich kontrahent z USA otrzymywał dobrze podrobiony przekaz, wysyłał paczkę do Polski. Po kilku dniach dowiadywał się np. z banku, że został oszukany. Sprowadzanym w ten sposób towarem były wysokiej jakości podzespoły komputerowe, m.in. markowe karty graficzne i monitory. Kilka wyłudzonych przedmiotów policja zabezpieczyła podczas prowadzonych czynności, trwa także szacowanie strat, jakie ponieśli poszkodowani.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą wpadli na ślad oszustów w internecie. Jeden z nich biegle poruszał się w sieci, zna język angielski i zasady internetowych zakupów w Stanach Zjednoczonych. Jak ustalono, cztery lata mieszkał z Kanadzie.

Źródło: PAP