Piractwo w US Navy

Amerykańskie stowarzyszenie Recording Industry Association of America walczące z piractwem komputerowym twierdzi, że 100 komputerów amerykańskiej uczelni wojskowej – Naval Academy – zawierało nielegalne kopie muzyki i filmów.

Rzecznik uczelni, komandor Bill Spann powiedział, że obecnie w akademii trwa śledztwo, które ma ustalić jakie nielegalne materiały znajdowały się na uniwerysteckich komputerach. Dodał także, że przyszłym marynarzom za posiadanie nielegalnych plików grozi kara – od utraty przepustki aż do rozprawy sądowej. W Naval Academy każdy nowo przyjmowany rekrut otrzymuje komputer, za który z trakcie czteroletniej nauki zwraca uczelni pieniądze.

Amanda Collins, rzeczniczka RIAA podała, że Naval Academy znalazła się na liście szkół i uniwersytetów na terenie USA, do których stowarzyszenie wysłało list, w którym wskazywano na zagrożenie piractwem komputerowym w sieciach akademickich. W liście tym znalazła się informacja o tym, że naruszenie praw autorskich w Internecie jest niezgodne z prawem federalnym. Branża muzyczna szacuje, że miesięcznie w Internecie wymienianych jest nielegalnie blisko 2,6 mld plików.