RIAA wycofała ponad 750 pozwów

Organizacja Recording Industry Association of America, zrzeszająca amerykańskie wytwórnie muzyczne, wycofała ponad 750 pozwów do sądu, skierowanych m.in. przeciwko studentom Uniwersytetu Drexel, Harwardu oraz Uniwersytetu Południowej Karoliny, a dotyczących nielegalnej wymiany plików muzycznych w internecie. Co ciekawe, RIAA nie ujawniła powodów swojej decyzji, choć można podejrzewać, że jest to oryginalna forma prezentów gwiazdkowych.

Łączna liczba pozwów jakie w tym roku skierowała do sądu RIAA wyniesie więc 7 tys. Ostatni zestaw pozwów trafił do wymiaru sprawiedliwości w dzień po opublikowaniu przez firmę NPD Group raportu dotyczącego wielkości procederu nielegalnej wymiany plików chronionych prawem autorskim w internecie. Według NPD, od ogłoszenia wyroku Sądu Najwyższego w czerwcu 2005r, zgodnie z którym Grokster i inne sieci P2P działają w nielegalnym biznesie, liczba nielegalnych pobrań plików z sieci zmalała o 11%. Danych tych nie potwierdziła inna firma analityczna, BigChampagne, według której aktywność użytkowników sieci P2P w ostatnim czasie się nasiliła.

Niezależnie od tego, której firmy dane są bliższe prawdy, RIAA zapowiada dalsze kierowanie spraw do sądu przeciwko użytkownikom sieci P2P. „Musimy zrobić wszystko w celu ochrony integralności branży muzycznej. Oznacza to m.in. edukację fanów dotyczącą działalności pirackiej i przekazanie jasnego komunikatu, że kradzież muzyki będzie miała swoje konsekwencje” – powiedział Cary Sherman, prezes Recording Industry Association of America.

Źródło: The Inquirer
Recording Industry Association of America